18.8 C
Dubrovnik
Petak, 20 rujna, 2024
NaslovnicaLifestyleNutricionistica iz OB Dubrovnik savjetuje - što zapravo kupiti i jesti?

Nutricionistica iz OB Dubrovnik savjetuje – što zapravo kupiti i jesti?

Tena Tarnai, nutricionistica i voditeljica Odjela bolničke prehrane i dijetetike u Općoj bolnici Dubrovnik napisala nam je tekst o korisnim savjetima za sve koji u brizi za vlastitu obitelj pripremaju zalihe za moguću samoizolaciju. Njezine savjete prenosimo u cijelosti.

Svjedočimo svjetskoj pandemiji bolesti COVID- 19, uzrokovanoj širenjem virusa SARS –CoV-2). Svi mi zajedničkim naporima, odgovornim ponašanjem i dosljednim pridržavanjem uputa Stožera civilne zaštite, Ministra zdravlja prof.dr.sc.Vilima Beroša, prof.dr.sc.Alemke Marković,dr.med. ravnateljice Klinike za infektivne bolesti „Fran Mihaljević“, itekako sudjelujemo u sprječavanju širenja virusa.

Osobe koje spadaju u rizičnu skupinu, tj. imaju 65+ godina, imuno kompromitirane osobe, osobe kojima je određena samoizolacija, potrebne su određene zalihe živežnih namirnica.

Planiranje se pokazalo kao pola posla, prema tome odabir namirnica je od presudne važnosti. Prilikom opskrbe namirnica bit će dovoljno imati rezerve za 14 dana. Brašno, ulje, tjestenina, riža, začini (sol, šećer, papar), kvasac, mlijeko u prahu zaista spadaju u osnovne namirnice. Te namirnice Vam osiguravaju kruh i pekarske proizvode iz kućne proizvodnje.

Međutim, istovremena  nabava desetaka kila brašna, ulja, krumpira nema smisla jer dovodi u pitanje održivost istih. Ujedno bih naglasila kako u vremenu ograničenog kretanja trebamo više pažnje posvetiti unosu nutritivno bogatih namirnica; prvenstveno povrća i voća, jer naprosto ne trošimo jednako kalorija kao prije izbijanja pandemije.

Uz svježe povrće koje može biti dostatno za prvih 4 -5 dana, svakako ne zaboravite na smrznuto. Današnje tehnologije brzog zamrzavanja čuvaju gotovo u potpunosti vitamine i minerale.  Upravo zbog toga ova stavka bi se svakako trebala naći na listi za kupovinu.

Meso, riba, jaja predstavljaju samo neke od izvora proteina. Kako se meso i riba također mogu zamrznuti i čuvati na relativno duži period, jedna su od stavka za kupovinu i pripremu rezervi, za razliku od jaja koja s kojima treba biti na oprezu.

Ukoliko imate bilo kakvih dvojbi, možete napraviti test svježine jajeta: napunite čašu s vodom i ubacite jaje- ukoliko POTONE tada je ispravno za pripremu!

 Konzerve ribe, graha, suhi grah, leća, slanutak, dakako su dobri izbori za kupovinu zbog produženog roka trajanja, ali i osiguravanja adekvatnog unosa proteina i minerala.

Posegnite za nabavom „table“ pancete, zasigurno nećete pogriješiti, jer:“ Hoće li vas zasititi kroz duži period ¼ kruha ili slanina?“ Birajte namirnice pametno!

Kada govorimo o svježem voću tada je razborito osigurati zalihe za idućih pet do sedam dana, nadalje je neminovno očekivati kvarenje i propadanje. U vremenu izolacije  i karantene potrebno je razmisliti o nabavci kompota, marmelada, džemova koji konzervirani traju kroz produženi vremenski period, a mogu predstavljati poželjan unos topivih prehrambenih vlakana i vitamina. Ujedno, kakao, čokolada pahuljice i keksi mogu potrajati i predstavljat uobičajenu poslasticu iliti desert.

Osigurajte dovoljne zalihe i mliječnih formula ukoliko niste u mogućnosti dojiti ili vam predstavljaju dodatni obrok za dijete. Sugeriram također nabavku sredstava osobne higijene (sapuni, šamponi za kosu, kupke ili gelovi za tuširanje, paste za zube, četkice za zube,  maske i antibakterijski gelovi).

Prilikom odabira količina, vodite računa i o drugima koji dijele s vama istu situaciju, te starijima.

Trenutna situacija kao takva nije ugodna i treba joj pristupiti ozbiljno i pametno. Nervoza i panika nikada nije rezultirala dobrim ishodom stoga slušajte pažljivo informacije nadležnih tijela i stručnjaka iz određenih područja. Ostanite doma!

Unosite više povrća i voća, pripremajte juhe, smoothie, salate. Nema potrebe za unosom energetski bogatih namirnica koje su s druge strane nutritivno siromašne. Tako ćemo iz ove situacije izaći s viškom kilograma, a da ne spominjemo kardiovaskularne bolesti, dijabetes, pretilost i tako dodatno opteretiti već izmoren zdravstveni sustav.

Možda je ovo situacija kada se možemo okrenuti drugim vrijednostima i vrijeme iskoristiti za jačanje obiteljskih i prijateljskih veza ili posvetiti pažnju nečemu drugome što nam čini zadovoljstvo i sreću. Poslije kiše dolazi sunce!

Tena Tarnai, mag.nutr.
Dijetetičar, v.d. Voditelj Odjela bolničke prehrane i dijetetike

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Danas objavljeno

Dubrovnktv.net

Najnoviji komentari

NJORGANJE